WYDZIAŁ KRYMINALNY
Zakres i sposób wykonywania czynności przez Wydział Kryminalny opiera się na Ustawie o Policji z dnia 6.04.1990 roku z późniejszymi zmianami, przepisach kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego oraz wielu innych regulacjach prawnych.
Każdy funkcjonariusz ma obowiązek przyjąć osobę przybyłą do jednostki, także wówczas, gdy z uwagi na właściwość miejscową lub rzeczową Wydział Kryminalny nie jest uprawniony, bądź obowiązany do załatwienia sprawy.
W przypadku zawiadomienia o przestępstwie czynności wykonywane są na miejscu, w innych sprawach osoby kierowane są do innych, właściwych do załatwienia sprawy komórek KPP w Opolu Lubelskim.
Sprawy kierowane do Wydziału Kryminalnego mogą być wnoszone osobiście, pisemnie, za pomocą telefaksu (numer 478111731).
Wpływająca korespondencja do Wydziału Kryminalnego podlega rejestracji w sekretariacie Wydziału Kryminalnego według daty wpływu, we właściwym dzienniku korespondencyjnym lub podawczym, skąd po dekretacji i zapoznaniu się z treścią przez Naczelnika Wydziału Kryminalnego lub Zastępcęcę Naczelnika Wydziału Kryminalnego i przekazywana jest bezpośrednio do realizacji właściwemu merytorycznie funkcjonariuszowi Wydziału Kryminalnego.
WYDZIAŁ PREWENCJI
Wydział Prewencji realizuje sprawy zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla zespolonej administracji rządowej w województwie (Dz.U nr 161 z 1998 roku, poz.1109 z późn.zm. ), Decyzji Numer 255/2005 Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia 15 grudnia 2005 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania czynności kancelaryjnych w Komendzie Wojewódzkiej w Lublinie i podległych jednostkach organizacyjnych oraz Decyzji Numer 1/2006 Komendanta Powiatowego Policji w Opolu Lubelskim z dnia 01 stycznia 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania czynności kancelaryjnych w Komendzie Powiatowej Policji w opolu Lubelskim i podległych jednostkach organizacyjnych.
Sprawy do realizacji są wnoszone do Wydziału Prewencji pisemnie, za pośrednictwem faksu lub poczty elektronicznej.
Pisma rejestrowane są według kolejności wpływu, następnie dekretowane przez Naczelnika Wydziału i przekazywane do podległych komórek organizacyjnych celem realizacji przez wyznaczonych pracowników.
Korespondencja, zarówno wpływająca, jak i wypływająca do/z Wydziału podlega rejestracji w Dzienniku Korespondencyjnym, który znajduje się w sekretariacie.
WYDZIAŁ RUCHU DROGOWEGO
Wydział Ruchu Drogowego realizuje sprawy zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla zespolonej administracji rządowej w województwie (Dz.U. numer 161 z 1998 roku,poz. 1109 z póżn.zm.. ), Decyzji numer 255/2005 Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia 15 grudnia 2005 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania czynności kancelaryjnych w Komendzie Wojewódzkiej w Lublinie i podległych jednostkach organizacyjnych oraz Decyzji numer 1/2006 Komendanta Powiatowego Policji w Opolu Lubelskim z dnia 01 stycznia 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania czynności kancelaryjnych w Komendzie Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim i podległych jednostkach organizacyjnych.
Sprawy do realizacji są wnoszone do wydziału za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz telefaksu.
Pisma rejestrowane są według kolejności wpływu, następnie dekretowane przez naczelnika wydziału i przekazywane do realizacji wyznaczonym pracownikom.
Korespondencja, zarówno wpływająca, jak i wypływająca do/z Wydziału podlega rejestracji w Dzienniku Korespondencyjnym, który znajduje się w sekretariacie.